Yerel Seo

Yerel Seo Nedir?

Yerel seo gün geçtikçe değeri daha çok anlaşılan web sitelerine özel bir çalışmadır. Local seo ya da bölgesel seo olarak da adlandırılmaktadır. Bu çalışmada web sitelerinin arama motorlarında bölgesel olarak yapılan aramalarda öne çıkması sağlanmaktadır. Google de bu konuya önem vermektedir. Kullanıcılarının en iyi sonuçları alabilmesi amacıyla bölgesel arama sonuçlarını listelemektedir. Google tarafından yapılan bu listelemede web sitenizin ilk sıralarda çıkmasını yerel seo çalışmasıyla sağlamaktayız.

Özellikle küçük ölçekli ya da yerel olarak hizmet veren işletmelerin web sitelerinde yapılacak local seo çalışması ile tıklanma sayılarında artış sağlanmaktadır. Oldukça önemli bir oranda artan tıklanma sayısı, hedef kitleye erişim, satışın dolayısıyla karın artmasıyla doğru orantılıdır. Diğer seo optimizasyonlarından daha düşük maliyetli olması ve daha kısa sürede sonuç alınmasıyla yerel seo gittikçe daha çok tercih edilmektedir.

Yerel Seo Neden Yapılmalı?

Yerel seo neden yapılmalı sorusuna kısaca şu şekilde cevap vermek mümkün olmaktadır. İnternet üzerinden arama yapan kişilerin büyük bölümü kendi yaşadığı bölge içinde olan işletmeleri aramaktadırlar. Buda bizlere internette var olmanın yanında yerel seo yapılması gerektiğini göstermektedir. Küçük işletmeler için olduğu gibi büyük işletmelerde o bölgedeki temsilcilikleri, bayileri ile yerel seodan yararlanmaktadırlar. Bu çalışma kolay gibi görünmekle birlikte önemli detayları içermektedir. Ufak detayların atlanması yapılan bütün çalışmanın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaktadır. Bizler profesyonel bir ekip olarak işimizi titizlikle yapıyoruz. Firmamızı tercih etmeniz halinde tüm detaylara dikkat ederek yaptığımız çalışmayla istediğiniz sonucu alabilmenizi sağlamaktayız. Yerel seo neden yapılmalıdır konusunu şu maddeler başlığında belirtmek mümkün olmaktadır.

 • Google üzerinden arama yapan kişiler bunun yarısından fazlasını yerel arama şeklinde yapmaktadırlar.
 • Ülkemizde ise bu oran oldukça fazladır ve yapılan aramaların pek çoğu yerel olarak yapılmaktadır.
 • İnsanlar bir işletmenin telefon, adres ve konum bilgilerine erişim için arama motorlarını tercih etmektedirler.
 • Yapılan araştırmalar arama motorlarında bu şekilde yapılan aramaların dörtte üçünün satışın tamamlanmasıyla sonuçlandığını ortaya koymaktadır.
 • Yerel seo daha dikkatle yapılması gerekmesine rağmen daha düşük bütçeyle yapılabilmektedir.
 • Local seo bilinen diğer çalışmalardan daha kısa sürede sonuç vermektedir.

Yerel Seo Nasıl Yapılır?

Yerel seo nasıl yapılır incelemesini yaptığınızda bunun oldukça fazla detayı olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle web sitenizin bölgesel optimizasyon ayarlarının yapılması işini profesyonel bir ekibe teslim etmeniz yararlı olacaktır. Ekibimizin yapacağı çalışmanın sonucunda beklentilerinizin çok ötesinde sonuçlar alacağınızdan emin olmalısınız. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde bizlerde sürekli gelişmeye önem veriyoruz. Müşterilerimiz hizmeti aldıktan sonra da iletişimi kopartmıyoruz. Onlara sürekli destek veriyor ve memnuniyetlerinin kalıcı olmasını sağlıyoruz. Firmamız ile iletişime geçerek local optimizasyon hizmeti almanız halinde yapacağımız çalışmaları şu başlıklar altında toplamak mümkün olmaktadır.

 • Konuma dayalı başlık etiketi kullanma: Web sitesindeki başlık etiketlerinde konum bilgisi verilmesi Google tarafından fark edilmenin ilk adımıdır. Bu sayede konum odaklı yapılacak aramalarda Google sizi ilk sıralarda gösterecektir.
 • Doğru URL düzenlemeleri yapma: Web sitelerinde kullanıcı dostu URL kullanılması seo optimizasyonunda çok önemlidir. URL içinde konum bilgisi, yerel ifadeler olması gerekmektedir.
 • Anahtar kelimelerin doğru belirlenmesi: Doğru anahtar kelime kullanımı seo optimizasyonu açısından çok önemlidir. Diğer optimizasyon çalışmalarından farklı olarak yerel optimizasyonda işletmenin konumunu bulunduğu bölgeyi belirten anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Hedef kitlenin yaptığı aramalara uygun olan anahtar kelimelerin kullanılması daha uygun olmaktadır.
 • İçerik üretiminin kullanıcı beklentilerine uygun hazırlanması: Kullanıcıların beklentilerinin bilinmesi ve buna uygun içeriklerin profesyonel kişiler tarafından hazırlanması local seonun doğru yapılmasında etkilidir.
 • Görsel optimizasyon yapılması: Web sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda çıkması için en önemli noktalardan birisi görsel optimizasyon yapılmasıdır. Bunun için web sitesinde uygun görseller kullanılmalıdır. Kullanılan görsellerin altına açıklayıcı metinler girilmelidir.
 • Sesli arama optimizasyonu: İnternet kullanıcılarının gün geçtikçe aramalarını daha çok sesli şekilde yaptıkları görülmektedir. Bu şekilde yapılan sesli aramalarda ilk sıralarda çıkmak için doğru anahtar kelime kullanılmalıdır. Özellikle soru şeklinde ve uzun kuyruklu anahtar kelime kullanılması yararlıdır.
 • Dahili bağlantı optimizasyonu: Web sitesinde sayfalar arasında linkler kullanılması olarak bu konu kısaca açıklanabilir. Bu ziyaretçilerin sitede daha uzun süre geçirmesini sağlamaktadır. Böylece sitenizde Google’nin dikkatini çekecektir.
 • NAP ayarlarının yapılması: Bölgesel optimizasyon başarısı için mutlaka ad, adres ve telefon bilgilerine yer verilmelidir.
 • Yerel Kaynakları kullanma: Web siteniz için yerel başka sitelerden link alınmalıdır. Bu şekilde güçlü sitelerden alınacak linkler güven verecektir.
 • Sosyal medya yönetimi: Bölgesel optimizasyon çalışmasından verim alınabilmesi için sosyal medya hesaplarının dikkatli kullanılması gerekiyor. Sosyal medya hedef kitleye ulaşmak için en etkili yöntemdir.
 • Google benim işletmem kaydının yapılması: Google tarafından verilen bu hizmetten yararlanılmasıyla kullanıcılar işletme hakkında bilgilere kolayca ulaşabilmektedirler.