Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi önemi özellikle şirketler için gün geçtikçe artmaktadır. Çok iyi bilindiği gibi yaşadığımız dijital çağda her insanın birden çok sayıda sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Şirketler de hedef kitlelerine ulaşmak ve Pazar paylarını arttırmak için bu platformlarda var olmaktadırlar. Bu anlamda sosyal medya yönetiminde şirketin hesabının büyümesi, bilinirliliğinin artması, takipçi sayısının arttırılması, paylaşımların hedef kitleye hitap edecek şekilde yapılmasıdır. Günümüz pazarlama dünyasında bu platformların yeri tartışılmazdır.

Şirketlerin kendi sosyal medya hesaplarını yönetmelerinin beklentilerini karşılaması mümkün değildir. Bunun için profesyonel hizmet alınması gerekmektedir. Firmamız bu alanda uzman olan ekibiyle hizmet vermektedir. Yapılacak çalışma ile web sitenizin Seo optimizasyonu çalışması da tamamlanmaktadır. Şirketlerin hesaplarının yönetilmesi bir süreklilik istemektedir. Sürekli gelişmeyen, kendini yenilemeyen hesaplar olduğunda amaçlanan hedeflere ulaşılması mümkün olmamaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır incelemesinde mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Tecrübeli ekibimizle firmanızın sahip olduğu hesaplar incelenmekte ve eksikleri belirlenmektedir. Hemen sonrasında geliştirilen strateji ile beklentilerinizin üzerinde sonuçlar almanız sağlanmaktadır. Bu konuda hazırlanan rapor verilmekte ve çalışma için hazırlanan programda sizlerle paylaşılmaktadır. Yapılan programda belirtilen çalışmalarda takvim aksatılmadan yapılmaktadır. Dijital dünyanın merkezinde yer alan sosyal medya platformlarında markanızın bilinirliğini ve Pazar payınızı arttırmak için yapılan çalışmalar arasında şunlar yer almaktadır.

  • Hedef kitle belirlenmesi: Öncelikle hedef kitlenin özellikleri analiz edilmelidir. Burada yaş, cinsiyet, tercihler, ilgi alanları öne çıkmaktadır.
  • Rakip firma analizi: Belirlenen hedefe ulaşılması için rakip analizi çok önemlidir. Bu anlamda rakiplerin analiz edilmesi onların artı ve eksilerinin tespit edilmesi yararlıdır. Yapılan bu tespitlerle firmanın eksikleri ortadan kaldırılmaktadır. Doğru şekilde yapılan analiz ve çalışmayla firmanızın öne çıkması mümkün olmaktadır.
  • İçerik yönetimi: Paylaşılan içeriklerin kalitesi takipçilerin ilgisinin canlı tutulması açısından önemlidir. Günümüzde her yaş grubunun daha yoğun olarak kullandığı farklı sosyal medya platformları bulunmaktadır. Ayrıca bu platformlarda yapılacak olan paylaşımların türü ve içeriği farklıdır. Tecrübeli ekibimiz hedef kitlenize uygun olarak kaliteli, yaratıcı içerikler hazırlamaktadır. Bu şekilde hedef kitleye ulaşarak, reklam ve tanıtım gerçekleştirilmektedir.
  • Organik içerik üretimi: Hazırlanan içeriklerin kesinlikle organik ve yaratıcı olması şarttır. Bu şekilde özgün olarak hazırlanan içerikler hedef kitlenin ilgisini çekecektir.
  • İçeriklerin paylaşım zamanı: Her yaş grubunun sosyal medyayı yoğun olarak kullandığı saat dilimleri farklıdır. Bundan dolayı hedef kitlenin yaş grubunun belirlenmesiyle birlikte içerik paylaşımı da onların internete yoğun olarak girdikleri saatlerde yapılmaktadır.
  • Dinamik olmak: Çok iyi bilindiği gibi çağımızda tüm üretimler hızla tüketilmektedir. Bundan dolayı kendini yenilemeyen hesapların beklentileri karşılaması mümkün değildir. Firmamızı tercih etmeniz halinde hesaplarınız belirlenen takvimler doğrultusunda sürekli olarak güncellenmektedir. Bu şekilde takipçilerin ilgisinin canlı tutulması sağlanmaktadır.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Profesyonel sosyal medya yönetimi neden önemlidir sorusunun cevabı aslında çok açıktır. Gelişen dünyada her alanda uzmanlaşmanın olduğu görülmektedir. Dijital dünyanın sürekli geliştiği, Facebook, İnstagram, Twitter gibi çok sayıda platformun olduğu düşünüldüğünde bireylerin dahi her birinde çok aktif olması mümkün olmamaktadır. Oysa bir şirketin bütün platformlarda hesabının olması ve aktif kullanımı şarttır. Şirketler bunun için özel bir ekip ayırsa dahi uzman olmayan bu kişilerin verimli bir çalışma yapması mümkün değildir. Artık bu konuda üniversitelerde özel bölümler açılmakta ve dersler verilmektedir. Bizlerde aldığımız eğitimler, edindiğimiz tecrübelerle işimizde en iyi olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Sosyal medyada en önemli olan nokta takipçiler ile etkileşimin maksimum düzeyde olmasıdır. Bizlerde hazırladığımız programları uygulayarak bu etkileşimi sağlıyoruz.

Sosyal Medya Yönetim Bütçesi

Sosyal medya yönetimi bütçesi sanıldığı gibi şirketlere büyük bir maliyet getirmemektedir. Doğru firma ile çalışmanız halinde kaliteli hizmeti uygun fiyatlarla almanız mümkün olacaktır. Bu anlamda şirketinizde bir birim oluşturmanızın maliyeti çok daha fazla olmaktadır. Bunun yerine firmamız ile çalışılması daha uygun maliyetlerle karşılaşabileceksiniz. Ayrıca sosyal medyada etkin şekilde var olmanın şirketlere getirdiği yararlar göz önüne alındığında ayrılan bütçenin fazla olmadığı görülmektedir. Sosyal medyanın etkin kullanımıyla birlikte şirketin satışı ve doğal olarak kar marjı artmaktadır. Bu şekilde sosyal medyanın yönetimi için ayrılacak bütçenin doğru olarak belirlenmesi konusunda da sizlere destek vermekteyiz.